Czciciel  zobacz opis świata »

Dopis 2: Broń do rąk , szykować...

« poprzedni dopis
 

Drache 42

Od: 11.06.2007,aktywny: dawno temu

Tekstów: 4,

Dopisów: 172,


***- Broń do rąk, szykować arkebuzy! - wykrzykiwał komendy adiutant. - Szybciej, do cholery, ląd przed nami! Chcecie po złoto z patykami iść?!

Ferdynand, opierając się rękoma o burtę, spoglądał w dal, w kierunku zbliżającego się szybko lądu. Za nim żołnierze przygotowywali się do zejścia do szalup, wynosili na pokład pakunki z jedzeniem, pancerze oraz uzbrojenie. Na pozostałych okrętach czyniono podobnie, bowiem rozkazy przekazano, jak tylko od bocianich gniazd rozległy się okrzyki.

Ziemia... Legendy krążyły o tym, jak wielkie skarby kryła, jakie góry złota były na niej składowane. Kolumb, ten głupi Genueńczyk, nie rozumiał w pełni, na co natrafił. Na jak bogatą i cenną krainę, gdzie można się łatwo wzbogacić.

A przynajmniej tak wszyscy myśleli.

Kapitan zbliżył się do konkwistadora.

- Panie, wkrótce dobijemy do brzegu i będziecie mogli zejść na ląd.

- Świetnie - odparł Cortez, odwracając głowę w kierunku marynarza. - Dopilnuj, by na czas naszej nieobecności działa były gotowe do wystrzelenia. Jeśli znajdzie się ktoś, kto będzie chciał nam zaszkodzić - ostrzelać go, niech idzie na dno.

- Tak jest, panie.

Widział podniecenie na twarzach swoich ludzi, zachwyt z powodu dotarcia do celu oraz żądzę, najprawdziwszą żądzę złota oraz drogich kamieni. Każdy zapragnął odnaleźć skarby, wziąć w garście złote monety, tak by uciekały między palcami, przymierzyć wisiorki i łańcuchy ciężkie od drogich kamieni, móc ujrzeć siebie w strojach z najdroższych tkanin, a potem, w kraju rodzinnym, obnosić się ze swą nowo zdobytą pozycją.

Tak na dobrą sprawę, on również o tym myślał. Ostatniej nocy widział siebie, jak w glorii oraz chwale przybyła do rodzinnego domu, jak przechodzi przez próg obwieszony złotem, a za nim służący niosą skrzynie tak ciężkie, że niemal pękające w szwach.

Gdy rano się zbudził, uznał, że sen był proroczy. Ferdynand I Habsburg, król na tronie Hiszpańskim, będzie z niego dumny. Z niego, oraz z jego osiągnięć.

 
Oceń dopis: |
 

Komentarze: 0

Aby móc dodać komentarz musisz być zalogowany.