Pigmalion

Opis świata:

Czas: Rok bliżej nie określony, coś koło 2000-2010

Miejsce: Gliwice, głównie Gim 10

Bohaterowie:

Tomek Drzewiński – Indywidualista. Inteligentny, wrażliwy, lubiący się uczyć, gardzący plebsem, schludny i elegancki. Ma słaby kontakt z rodzicami, którzy cały czas poświęcają pracy i awansami. Tomek cały czas spędza na nauce, po podświadomie chce sprostać ich wymaganiom i byli z niego dumni, ale oni zawsze jego sukcesy odbierali jako coś oczywistego, bo w końcu ma ich doskonałe geny. Tak jak rodzice, gardził każdym kto nie był w czymś najlepszy. W szkole jest ogólnie nienawidzony za to, że jest w wszystkim najlepszy. Lubi samotność, a jego jedyną przyjaciółką jest Marta, która ma trudną sytuację rodziną. W szkole nikt, oprócz nauczycieli, go nie lubi, a wręcz jest darzony ogólną nienawiścią. On, wzorem rodziców, ma gdzieś opinie innych i nie obchodzi go, co niższy stan ma do powiedzenia o jego osobie. Wszystkie przerwy spędza omawiając jakieś niuanse z nauczycielami, albo czytają w bibliotece, więc nie ma zbyt dużo kontaktu z rówieśnikami.

Marta Rzakowska – Ładna dziewczyna, która jest jedyną przyjaciółką Tomka. Znają się od lat. Marta jest wrażliwa i lubi pisać prozą i wierszem (rymowanym! Nawet jeśli ma częstochowskie rymy). Najczęściej pisze smutne wiersze o swoich uczuciach. W jej domu panuje alkoholizm, który ciężką podeszwą wbił jej ojca w dno. Matka, która cały dzień pracuje, nigdy nie ma dla Marty czasu. Jedynym oparciem dla Marty jest Tomek, który rozumie jej uczucia i zawsze pomaga, jeśli jest to w jego mocy. Dziewczyna darzy go skrytą miłością, ale boi się do niej przyznać, bo nie chce stracić jego przyjaźni.

Plan wydarzeń:

Akcja zaczyna się od lekcji polskiego, która miała miejsce tuż przed końcem roku. Omawiano na niej Pigmaliona (warto przeczytać ten mit jeśli ktoś go jakimś cudem nie zna) i Tomek wyśmiał nieudolną interpretację głównego guru. Oczywiście było to błędem po został napadnięty po szkole i pobity. Już więcej w tym roku nie przyszedł do szkoły, częściowo ze strachu, a częściowo ze powodu planowania zemsty. Pod wpływem czytanego Pigmaliona postanawia wykreować się na skate'a i „przejąć władzę w klasie”. Zaczyna się wczuwać w nową rolę i zapisuje się na ulotki, aby w wakacje zarobić trochę własnej kasy („to się chyba dzisiaj ceni”). Na ulotkach jak to na ulotkach, pierwsze tanie wina i te sprawy. Po wakacjach nikt nie umie rozpoznać w nim starego kujona, dziewczyny szaleją, a nauczyciele są przerażeni takim marnotrawstwem. Rodzice zaczynają go dostrzegać, ale nie tak jakby sobie tego życzył, a kontakt z Martą powoli słabnie, a Tomek zaczyna się zatracać w wykreowanej przez siebie postaci.

Opisujemy tylko z perspektywy Tomka. Dbajcie o opisy, bo bardziej je cenie od dialogów. Skupiamy się na przemianach osobowości Tomka i na tym jak manipuluje otoczeniem. Wątek Marty jest piekielnie ważnym wątkiem DRUGO planowym.

Poniższy twór miał być tworzony z myślą o konkursie jaki niedawno ogłoszono w newsach, ale nie mam jeszcze 18, a poza tym wątpię, aby podołał, choć początek mi się, o dziwo, podoba.

(Wspomniana w pierwszym wpisie tajemnica to oczywiście Marta, która zaczyna naukę w przyszłym roku szkolnym)

Dopisy:

1. Dziesiątego czerwca...  15.11.2008 czytaj»