SMOKI - galeria rysunków i opisów  zobacz opis świata »

Dopis 34:Smocze legendy były popularne już w...

« poprzedni dopis
 

Kala 5

Od: 16.08.2007,aktywny: dawno temu

Tekstów: 0,

Dopisów: 42,


Smocze legendy były popularne już w starożytnych Babilonie, Egipcie, Rzymie i Grecji. Także wśród plemion skandynawskich, germańskich, brytyjskich i prekolumbijskich. Smoki głównie przedstawiano jako fizyczną formę zła, krwiożerczą bestię siejącą grozę. W średniowieczu utożsamiano je z szatanem. Z takim właśnie smokiem-szatanem zmagał się św. Jerzy na obrazie Camilla Procacciniego z przełomu XVI/XVII wieku.

Smok występuje nie tylko w sztuce ale także w literaturze. Mityczną walkę z bestią toczy m.in. Zygfryd z germańskiego poematu "Pieśń o Nibelungach". Także w "Hobbicie" Tolkiena smok, o imieniu Smaug, zostaje pokonany strzałem z łuku przez dzielnego łucznika.

Postać tej bestii ma też różne znaczenie. W średniowiecznej chrześcijańskiej Europie symbolizuje zło, szatana. Dla Celtów oznaczał niezależność i potęgę wodza, którego zwano Pendragonem - Najwyższym Smokiem. Taki tytuł przysługiwał także królowi Arturowi. Rękojeść w kształcie wijącego się smoka miała sprawiać, że miecz przejmował potężna moc potwora. Germanie mieli jego biały wizerunek na królewskim sztandarze, co miało oznaczać najwyższą władzę. Zwyczaj ten przejęli angielscy następcy tronu, dla których stał się on symbolem bohaterstwa, walki i poświęcenia. Również Walijczycy umieścili czerwoną bestię jako ich godło,a Wikingowie mocowali figury smoczych głów, by odstraszać wrogów i prosić bóstwa o pomoc.

W mitycznej odmianie Dalekiego Wschodu smok jest zwierzęciem dobroczynnym i łagodnym, wręcz przynoszącym szczęście i pieniądze. Według chińskiej encyklopedii z 1660 r."Smok jest największym i najpiękniejszym stworzeniem pokrytym łuskami. Ma głowę wielbłąda, rogi jelenia, oczy zająca, uszy byka, szyję węża, korpus żaby, łuski karpia, pazury orła, łapy tygrysa. Jego ciało okrywa 81 łusek, co pomnożone daje szczęśliwą liczbę skończonej mądrości. Jego głos przypomina dźwięk gongu, oddech ma postać obłoczków, które mogą się zmienić w deszcz lub ogień. Kocha piękne klejnoty, błękitny jedwab i jadeit
 
Oceń dopis: |
 

Komentarze: 0

Aby móc dodać komentarz musisz być zalogowany.