Nowa Nadzieja  zobacz opis świata »

Dopis 121: Uwolniony Goniec rzucił Mariusowi...

« poprzedni dopis
 
***

Uwolniony Goniec rzucił Mariusowi wrogie spojrzenie, po czym podszedł do Zmiennej.

- On będzie sprawiał tylko kłopoty – mruknął. Nie musiał wyjaśniać, o kim mówił.

- Ja albo on. Innego wyjścia nie widzę…

Zabrzmiało to jak proste stwierdzenie oczywistych faktów, którym też w istocie było. Varail nie rozwijał zresztą tej kwestii dalej, nie widząc takiej potrzeby.

- Mój kodeks, powiadasz… tak przyjąłem kodeks postępowania, ale mylisz się co do pobudek, jakie mną kierowały. Moja przeszłość nie jest zbyt chlubna, Kelio.

Zanim się spostrzegł, opowiedział Zmiennej właściwie wszystko. Być może tłamsił to w sobie zbyt długo, być może musiał to z siebie wyrzucić?

Jego rodzinna osada, położona w lasach na południe od miasta zwanego Winetą, została splądrowana i spalona przez Halvardczyków. Ci, którzy nie zginęli, poszli w łyka. Zabrano ich do Marchii. On, Eldan, ocalał tylko dzięki temu, że postradał przytomność, uderzony w głowę. Miał wówczas dziesięć lat. Miałby niewielkie szanse na przeżycie, gdyby nie fakt, że las niewiele skrywał przed nim, synem myśliwego, tajemnic. Zdołał więc cało dotrzeć do Winety.

Miasto nie było jednak przyjaznym miejscem dla kogoś takiego, jak on. Niewielki miał wybór, jeżeli chciał przeżyć. Został więc żebrakiem i złodziejem.

- I nieźle mi się wiodło w tej roli, Kelio. Przeżyłem w ten sposób kilka lat. Jednak dopóty dzban wodę nosi, dopóki ucho mu się nie urwie – zaśmiał się sucho. – Spróbowałem świsnąć sakiewkę jednemu z Gońców. Nie był to dobry pomysł, złapał mnie bez większego trudu. I dziwna rzecz, nie oddał w ręce straży miejskiej. Dał mi do wyboru – albo wstąpię na ochotnika do formacji, albo… I w ten sposób zostałem Gońcem i przyjąłem swój kodeks.

Eldan zakończył opowiadanie.

- Wybacz mi me zachowanie. Wszystko to z lęku o Yngvild. Teraz, gdy wiem kto ją uprowadził, tym więcej się o nią lękam.

 
Oceń dopis: |
 

Komentarze: 2

siwy, ja tych strażników wprowadzam, bo chcę trochę opowiedzieć o tym jak wygląda ta kraina teraz, że zaczynają ją odbudowywać. No i brame wprowadziłam nowa;]

*o kim mówił[.]


Aby móc dodać komentarz musisz być zalogowany.