SMOKI - galeria rysunków i opisów  zobacz opis świata »

Dopis 12:W mitologiach smok jest...

« poprzedni dopis
 
W mitologiach smok jest przedstawiany jako rodzaj olbrzymiego, latającego gada. Obdarzony był przewrotną inteligencją i według wielu mitów potrafił posługiwać się mową oraz posiadał rozmaite skarby. Smoki są istotami reprezentującymi siły natury i cztery żywioły, zwłaszcza ogień i powietrze. Były używane w roli symbolicznej. W większości języków europejskich słowo smok pochodzi od greckiego słowa drakan, czyli bystrooki. Wyjątkiem jest polskie słowo wywodzące się najprawdopodobniej od wyrazu oznaczającego połykanie. Smoki europejskie, mają wygląd mocno wyrośniętej jaszczurki, lub czteronożnego dinozaura z dodanymi skrzydłami. Potrafią zionąć ogniem, nierzadko mają wiele głów i są na ogół symoblem zła, a także szatana. W Europie wiąże się z nimi wiele legend, a także wiele odniesień literackich.

***

W mitologii słowiańskiej występowało stworzenie nazywane żmijem, również mające wygląd gada ze skrzydłami. Zamieszkiwało wysokie góry i nie ingerowało w sprawy ludzkie. Podobnymi do smoków stworami były też bazyliszki i wywerny.

***

W odniesieniu do przyrody, smok jest symbolem wody. Chińczycy wierzyli, że każda rzeka, zbiornik wodny czy chmura mają swojego smoka, którymi zarządza Smoczy Król w Niebie. W czasach suszy składano ofiary Królowi Smoków z prośbą o deszcz.

***

Smok jest także elementem wielu chińskich powiedzeń i przysłów, np. "pragnąć, by dziecko zostało smokiem".
 
Oceń dopis: |
 

Komentarze: 0

Aby móc dodać komentarz musisz być zalogowany.